W dniu 13.07.2016 roku, 130 seniorów naszej gminy wyjechało na spotkanie Integracyjne- „Szlakiem Kanału Elbląskiego”.
Do Buczyńca, bo tam rozpoczynała się nasza przygoda, dojechaliśmy wynajętymi autokarami, następnie zostaliśmy podzieleni na dwie 65 osobowe grupy, gdyż tyle osób może mieścić jednorazowo na swym pokładzie jeden wyczarterowany statek. W odstępie półgodzinnym pierwszy statek wypłynął w swoją podróż, która miała trwać około 4 i pół godziny. Podczas tego rejsu dowiedzieliśmy się od kapitana statku o celu istnienia tego kanału a także o działaniu pochylni i urządzeniach wprowadzających w ruch wagony-platformy, przewożące statki po pochylniach na trawie.
Kanał Elbląski zaliczany jest do najdłuższego kanału żeglownego w Polsce. Jego całkowita długość wraz z odgałęzieniami wynosi aż 151,7 km.
Najciekawszymi elementami tego kanału jest 5 pochylni, dzięki którym statki mogą pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów zwierciadła wody. Oryginalność pochylni polega na unikatowym rozwiązaniu technicznym, gdyż jednostka pływająca wpływa na specjalny wózek, który porusza się po torowisku – stąd wrażenie „płynięcia” po lądzie.
Jako ciekawostkę – można powiedzieć, iż nad projektem budowy kanału zaczęto pracować w roku 1837, realizację rozpoczęto w roku 1844, a uruchomienie czterech pochylni Buczyniec, Kąty, Oleśnica i Jelenie zrealizowano w roku 1860 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka II, który chciał połączyć Prusy Wschodnie z Bałtykiem.
Ponadto w czasie rejsu (dzięki zamówionej pięknej pogodzie) mogliśmy zaobserwować piękno przyrody przylegającej do kanału i jezior a także dziki świat różnych ptaków.
Po dopłynięciu do przystani w Elblągu zostaliśmy przywitani muzyką i śpiewem przez DJ z restauracji „ Specjal Pub” w której zjedliśmy pyszny obiad oraz słodki poczęstunek. Dla chętnych, wytrwałych i nie zmęczonych istniała możliwość udziału w zabawie tanecznej.
Około godziny osiemnastej wszyscy cali i zdrowi wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszej gminy, nad całością wycieczki czuwał Wójt Gminy Błażej Konkol, Pani doktor Janas Magdalena oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Trąbkach Wielkich.
G. Wysiecka